Strona główna Zdrowie Ciało obce w uchu dziecka – jak postępować?

Ciało obce w uchu dziecka – jak postępować?

Ciało obce w uchu dziecka - jak postępować?

Dziecięca ciekawość, rodzicielska nieuwaga albo po prostu przypadek – zwykle połączenie tych trzech okoliczności sprawia, że w oku, uchu albo nosie dziecka zjawia się „intruz”. Warto wiedzieć, jak w takich sytuacjach postępować a czego zdecydowanie nie robić.

Od ciekawości do kłopotów

Ciało obce w uchu nie daje o sobie „znać” od razu. Maluch nie potrafi jeszcze opowiedzieć o tym, co zrobił, a starsze dzieci często boją się przyznać do tego, jak postąpiły. W efekcie, w gabinetach laryngologów bardzo często zjawiają się rodzice z dziećmi, które odczuwają już szereg dolegliwości z powodu przedmiotu tkwiącego w uchu.

Oto, jakie objawy powinny cię zaniepokoić:

  • Ból ucha. Starsze dziecko powie o nim samo, młodsze będzie wyraźnie niespokojne, płaczliwe. Może też starać się ocierać bolącym uchem, np. o materac.
  • Osłabienie słuchu – widoczne zwłaszcza w przypadku dzieci starszych. Nagle zupełnie dobrze słyszące dziecko zaczyna mieć problemy z wyraźnym dosłyszeniem kierowanych do niego komunikatów.
  • Wyciek płynu surowiczego z ucha.
  • Wyciek krwi z ucha.
  • Zawroty i bóle głowy – podobnie, jak w przypadku bólu samego ucha, u niemowlęcia będzie się to objawiało niepokojem, starsze dziecko może już powiedzieć, że boli go głowa.

Zasady postępowania

Kiedy okazuje się, że w uchu dziecka znajduje się obcy przedmiot, można spróbować wydobyć je samodzielnie. W tym celu trzeba poprosić smyka, aby przechylił głowę na bok i energicznie nią potrząsał. Zwykle jednak taki zabieg nie przynosi oczekiwanych rezultatów – zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że dzieci niejednokrotnie wsuwają paluszki do ucha, chcąc wydobyć przedmiot i oczywiście wsuwają go głębiej.

Drugą metodą usunięcia ciała obcego jest przepłukanie ucha ciepłą wodą (tylko wtedy, gdy nie ma wycieku) – w niektórych przypadkach, zwłaszcza, gdy przedmiot nasiąka, sposób ten przynosi oczekiwany skutek.

Tego robić nie wolno!

Zdarza się, że rodzice, kierując się dobrymi intencjami, popełniają błędy, które pogarszają położenia ciała obcego w uchu. Warto zatem pamiętać, że zdecydowanie nie wolno:

  • Podejmować prób wyciągnięcia przedmiotu przy pomocy pęsety czy cążków. Wystarczy jeden ruch wystraszonego dziecka, by docisnąć to, co znajduje się w uchu i tym samym zwiększyć ryzyko przebicia błony bębenkowej.
  • Wlewać do ucha płynów – żadnych olejów, nafty czy innych.
  • Wprowadzać do ucha patyczka do uszu, celem przesunięcia przedmiotu.

Wizyta u laryngologa

Wielu rodziców zastanawia się, jak przebiega wizyta u laryngologa w sytuacji, gdy w uchu dziecka „coś” się znajduje. Niepokój rodziców nabiera na sile, gdy maluch zaczyna panikować z powodu nagłej wizyty u lekarza. Warto zatem wyjaśnić, że w wielu przypadkach specjaliście udaje się jednak uspokoić brzdąca i wyjąć przedmiot specjalnymi narzędziami. Jeżeli jednak dziecko jest bardzo niespokojne, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz