Strona główna Małe dziecko Zdrowie małego dziecka Ciało obce w oku lub nosie dziecka – jak udzielić pierwszej pomocy?

Ciało obce w oku lub nosie dziecka – jak udzielić pierwszej pomocy?

Ciało obce w oku lub nosie dziecka - jak udzielić pierwszej pomocy?

Jest przyczyną dyskomfortu i szybko daje się dziecku we znaki. Dziecko wyraźnie sygnalizuje, że ma ciało obce w oku lub nosie. Co zrobić, by malcowi szybko pomóc a jednocześnie nie uszkodzić narządu wzroku? Jak pozbyć się przedmiotu z nozdrzy szkraba?

Mamo, piecze mnie oko!

Gdy w oku dziecka pojawia się ciało obce, maluch bardzo szybko wskazuje na problem. Niemowlę zaczyna gwałtownie trzeć okolice oczu, starsze dzieci natychmiast mówią o dolegliwościach. W wielu przypadkach powodem bólu okazuje się być po prostu rzęsa, choć nierzadko przyczyną jest muszka albo ziarno piasku. W jaki sposób można usunąć intruza z tak delikatnej okolicy i kiedy należy udać się na pogotowie?

To możesz zrobić w domu

Na początek warto wyjaśnić, że nie każda sytuacja, gdy dziecku wpada coś do oka, wymaga konsultacji lekarskiej. Czasem – zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z muszką albo rzęsą, można spróbować pozbyć się kłopotu bez stresu związanego z wizytą u lekarza. Trzeba jednak pamiętać o ważnych zasadach:

  • Nie pozwalaj dziecku na tarcie oka. W przypadku niemowlęcia możesz poprosić kogoś o delikatne przytrzymanie rąk malucha i sama w tym czasie obejrzeć jego oko. Starszemu dziecku należy wytłumaczyć, że im mocniej będzie tarło, tym ból będzie większy.
  • Obejrzyj oko dziecka, pamiętając o wcześniejszym umyciu rąk. Delikatnie rozchyl powieki, sprawdzając, czy na powierzchni oka lub po wewnętrznej stronie powieki widać coś, co może być przyczyną pieczenia.
  • Jeśli zauważysz rzęsę, paproch albo małego owada, możesz postarać się o delikatne ich usunięcie. W tym celu warto użyć rogu czystej chusteczki albo gazika – trzeba jednak wykonywać bardzo delikatne ruchy, tak, by nie podrażnić oka.
  • Dobrym rozwiązaniem jest także płukanie. Ten sposób sprawdzi się zwłaszcza u starszych dzieci – poproś smyka, żeby zbliżył oko do powierzchni wody (np. w misce) i tuż po zanurzeniu zaczął energicznie mrugać. Woda używana do tego celu musi być przegotowana i oczywiście zupełnie ostudzona, zamiast niej można też użyć soli fizjologicznej (do kupienia w aptece).

Konieczna pomoc okulisty

Jeżeli nie widać przedmiotu, który powoduje dolegliwości, trzeba udać się do okulisty. Jeżeli ciało obce  jest widoczne, ale wyraźnie wbite – w żadnym przypadku nie próbuj go samodzielnie wyciągnąć! Nie stosuj też żadnych kropli bez konsultacji z lekarzem.

Ciało obce w nosie

Ogromna większość przypadków, gdy w nosie znajduje się ciało obce, dotyczy dzieci poniżej piątego roku życia. Przedmioty, jakie maluchy wciskają sobie w dziurki nosa potrafią naprawdę zdumiewać, jednak najczęściej są to różnego rodzaju nasionka, koraliki i drobne części zabawek. W jaki sposób rozpoznać, że nasza pociecha również wpadła na „genialny” pomysł poeksperymentowania z własnym noskiem?

  • Dziecko zaczyna mówić w charakterystyczny sposób – tak, jakby miało katar.
  • Pojawiają się kłopoty z oddychaniem.
  • Z nosa zaczyna wypływać krew – oznacza to zwykle, że przedmiot został wprowadzony chwilę wcześniej i ma ostre krawędzie.
  • Pojawia się cuchnąca wydzielina – to niestety objaw wskazujący na fakt, że ciało obce znajduje się w nosie już trochę dłużej i doszło do powstania stanu zapalnego.
  • Zaczerwienienie i obrzęk okolic noska.

Zagrożenie życia dziecka

Gdy okazuje się, że maluch włożył do noska jakiś przedmiot, można spróbować go delikatnie wyjąć tylko w jednej sytuacji – gdy ciało obce delikatnie wystaje z nozdrzy. Można także poprosić dziecko, by spróbowało stanowczo wydmuchać przedmiot, wtedy należy przytkać jednocześnie palcem drożną dziurkę nosa. We wszystkich innych przypadkach należy niezwłocznie udać się do lekarza. Czas ma w tym wypadku bardzo duże znaczenie, ponieważ z każdą chwilą rośnie ryzyko przedostania się przedmiotu do płuc. Zdarza się to bardzo rzadko, ale gdy tak się stanie, życie dziecka może być zagrożone.

Warto pamiętać, aby nigdy nie próbować samodzielnego wyciągania przedmiotów z nosa dziecka przy pomocy ostrych narzędzi. Grozi to nie tylko uszkodzeniem śluzówki, ale także przesunięciem przedmiotu.

Konsultacja oraz nadzór merytoryczny: lek. med. Ilona Chudzik, w trakcie specjalizacji z pediatrii. Pracownik Kliniki Chorób Nerek i Nadciśnienia Dzieci i Młodzieży, dyżurujący w przychodni „Aksamitna” w Gdańsku.

 

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz