Strona główna Zdrowie Choroba Hashimoto u dziecka – objawy zapalenia tarczycy

Choroba Hashimoto u dziecka – objawy zapalenia tarczycy

Choroba Hashimoto u dziecka - objawy zapalenia tarczycy

Choroby tarczycy nie występują tylko u dorosłych. Niestety mogą też dotyczyć dzieci. Przykładem tego jest choroba Hashimoto. Jakie objawy mogą o niej świadczyć i jak wygląda proces diagnostyczny? 

Czym jest choroba Hashimoto?

Choroba Hashimoto to inaczej przewlekłe zapalenie tarczycy. Jest to choroba, której istotą jest błędna reakcja układu odpornościowego. W dużym skrócie: organizm traktuje białka tarczycowe jako wroga i zwalcza je. Przy dłuższym działaniu autodestrukcyjnym dochodzi do niedoczynności tarczycy.

Jeżeli ktoś w rodzinie cierpi z powodu chorób tarczycy, to ryzyko wystąpienia tej choroby u dziecka jest większe. „Daje ona o sobie znać” najczęściej w okresie wczesnoszkolnym (7-8 lat) oraz w czasie dojrzewania.

Objawy choroby Hashimoto u dzieci

Jakie objawy choroby powinny wzbudzić naszą czujność? 

Zaburzenia związane z nieprawidłową pracą tarczycy nie dają jasnych, sprecyzowanych objawów – nie oznacza to jednak, że symptomy w ogóle się nie pojawiają. Warto jednak udać się do lekarza, jeśli dziecko:

  • jest apatyczne i smutne bez wyraźnego powodu
  • ma kłopoty z koncentracją i nauką
  • zaczyna mieć kłopoty z pamięcią
  • często jest rozdrażnione, labilne emocjonalnie – chociaż jego wiek powinien wskazywać na większą kontrolę emocji
  • odczuwa zmęczenie i osłabienie, źle toleruje nawet nieduży wysiłek
  • ma kłopoty z zasypianiem i snem w ciągu nocy
  • zaczyna przybierać na wadze i dodatkowo nadmiernie się poci
  • wypadają mu włosy, może mieć suchą oraz szorstką skórę
  • może skarżyć się na zaparcia oraz ciągłe uczucie zimna.

Bardzo często zdarza się, że rodzice nie zauważają sami wszystkich tych objawów, ale dopiero podczas wywiadu medycznego potwierdzają ich występowanie. Niemniej, jeśli coś zaczęło nas niepokoić, koniecznie powinniśmy udać się do lekarza – podkreśla dr Maria Stanisz-Swolkień z Kliniki Krakowskiej w Krakowie.

Choroba Hashimoto a ADHD

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że choroby tarczycy dają objawy bardzo podobne do tych, jakie występują przy nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, określanej jako ADHD. Oczywiście terapia takiego zaburzenia jest w tym przypadku zupełnie bezcelowa i nieskuteczna, dodatkowo opóźnia się czas leczenia endokrynologicznego. Dlatego zawsze, gdy u dziecka podejrzewa się zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi, należy wykonać badania pod kątem choroby Hashimoto.

Diagnostyka

Zdiagnozowanie choroby Hashimoto nie jest trudne, ale wymaga pewnych konkretnych działań.

– Procedura postępowania w przypadku pojawienia się podejrzenia choroby Hashimoto jest prosta. Przede wszystkim należy oznaczyć: poziom tyreotropiny (TSH), wolne hormony tarczycowe fT3 i fT4 oraz przeciwciała przeciwtarczycowe: p-ciała anty TPO i p-ciała anty TG. Niezależnie od uzyskanych wyników, należy też przeprowadzić badanie ultrasonograficzne tarczycy. Trzeba podkreślić, że choroba nie zawsze daje się „uchwycić” podczas pierwszego badania. Z tego powodu, nawet jeśli wyniki nie wskazują na nieprawidłowości, warto powtórzyć procedurę po kilku miesiącach – podkreśla dr Maria Stanisz-Swolkień z Kliniki Krakowskiej w Krakowie.

Niestety dla naszego dziecka oznacza to przynajmniej jednokrotne pobranie krwi. Z drugiej strony – na tym liczba nieprzyjemnych badań się kończy, ponieważ USG tarczycy jest zupełnie bezbolesne.

Z uzyskanymi wynikami należy udać się do endokrynologa. Jeżeli okaże się, że nasza pociecha choruje na Hashimoto, konieczne będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia (polegającego na przyjmowaniu leków) oraz objęcie dziecka stałą opieką specjalisty.

Bez diagnozy

Niestety, zdarza się, że dziecko bardzo długo funkcjonuje bez właściwej diagnozy, co skutkuje wieloma nieprawidłowościami w jego rozwoju. Należy do nich pojawienie się nadwagi, nadmiaru cholesterolu czy depresji, dodatkowo nasza pociecha może cierpieć z powodu obniżonej sprawności intelektualnej i fizycznej oraz lęków. By uniknąć wszystkich tych przykrych dolegliwości, musimy stawiać na regularne badania i zwracać uwagę na różne przejawy niepokojącego zachowania.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz