Strona główna Niemowlę Zdrowie niemowlaka Bezdech u niemowląt, czyli jak uchronić dziecko przed śmiercią łóżeczkową?

Bezdech u niemowląt, czyli jak uchronić dziecko przed śmiercią łóżeczkową?

Bezdech u niemowląt, czyli jak uchronić dziecko przed śmiercią łóżeczkową?

Bezdech niemowląt wzbudza niepokój wielu rodziców, gdyż może zagrażać życiu niemowlęcia. To jeden z czynników powodujących nagłą śmierć łóżeczkową (SIDS). Najbardziej narażone są wcześniaki oraz maluchy z niską wagą urodzeniową. Uchronić przed ryzykiem może wietrzenie pomieszczenia, układanie dziecka do spania na plecach a także…głaskanie malucha.

Bezdech i nagła śmierć łóżeczkowa

O bezdechu niemowląt możemy mówić, gdy zatrzymanie oddechu u malucha trwa 15-20 sekund. Następuje spadek saturacji, czyli zmniejszenie utlenienia krwi oraz zwolnienie czynności serca. Poziom saturacji sprawdzić można za pomocą pulsoksymetru. Rodzice są w stanie zauważyć jedynie zatrzymanie oddechu dziecka, ewentualnie zwolnienie pracy serca. Czasem w wyniku bezdechu skóra dziecka przybiera siny kolor.
Najbardziej narażone są maluchy przedwcześnie urodzone oraz noworodki.

Największe niebezpieczeństwo występowania zatrzymania oddechu występuje do szóstego miesiąca życia dziecka, a zanika po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku.

Bezdech może doprowadzić do śmierci łóżeczkowej (SIDS), czyli niespodziewanego zgonu dziecka w pierwszym roku życia, który trudno wyjaśnić pełnym badaniem sekcyjnym czy dokładną analizą miejsca i czynników towarzyszących śmierci. Nagła śmierć łóżeczkowa nie jest chorobą, ale rezultatem czynników, które w konsekwencji prowadzą do śmierci w czasie snu.

Przyczyny powstawania bezdechów

Bezdech dotyczy około 1% noworodków. U maluchów urodzonych o czasie ryzyko wystąpienia bezdechów spada do 0,1%.  Nawet kilkanaście procent wcześniaków urodzonych przed 35 tygodniem ciąży może być narażonych na występowanie tej dolegliwości.

Ryzyko występowania bezdechów ma różne podłoże. Do najważniejszych przyczyn można zaliczyć:

 • niską wagę urodzeniową;
 • infekcję dróg oddechowych;
 • „zanoszenie się”, czyli utrata oddechu w wyniku gwałtownego płaczu;
 • wcześniactwo;
 • upadek, uderzenie;
 • nadmierne wychłodzenie organizmu;
 • palenie papierosów przez matkę w czasie ciąży, a także w obecności i otoczeniu malucha.

Niska waga urodzeniowa wiąże się najczęściej z wcześniactwem i to właśnie wcześniaki są najbardziej zagrożone, gdyż ich układ oddechowy jest niedojrzały. Upadek lub uderzenie się niemowlęcia, może je wystraszyć tak bardzo, że – zanim jeszcze zacznie płakać – już straci oddech. Mechanizm jest podobny jak przy zanoszeniu się. U zdrowych niemowląt, niedrożność dróg oddechowych, spowodowana infekcją, może doprowadzić do zatrzymania oddechu.

Mechanizmy powstawania bezdechów

Istnieją trzy mechanizmy powstawania bezdechów:

Bezdech obturacyjny – związany jest z zaburzeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Może występować w wyniku przerostu migdałka gardłowego lub migdałków podniebiennych.
Bezdech centralny – związany jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem ośrodka oddechowego w mózgu. Ten rodzaj bezdechów występuje najczęściej u dzieci urodzonych przedwcześnie.
Bezdech mieszany – występuje przy niedrożności dróg oddechowych, w wyniku której dochodzi do zatrzymania czynności ośrodka oddechowego w mózgu.

Jak sprawdzić, czy dziecko oddycha?

Niemowlę, gdy śpi, ma bardzo spokojny oddech. Najlepszym sposobem na sprawdzenie czy dziecko oddycha jest położeniu mu na klatkę piersiową otwartej dłoni. W taki sposób możemy poczuć miarowy oddech malucha. Można także przyłożyć dziecku do nosa lusterko, jeśli zaparuje, mamy pewność, że niemowlę oddycha. Dotknięcie malucha w policzek czy pogłaskanie po głowie także jest dobrym sposobem na wywołanie reakcji u śpiącego malucha i upewnienie się, że jego oddech jest prawidłowy.

Zmniejszenie ryzyka nagłej śmierci łóżeczkowej

Bezdechu niemowląt nie leczy się. Istnieją jednak sposoby na zmniejszenie ryzyka wystąpienia bezdechu u malucha:

 • zapewnij dziecku właściwą temperaturę otoczenia. Nie przegrzewaj ani nie wychładzaj go;
 • śpij z dzieckiem w tym samym pokoju – będziesz mogła szybko zareagować w razie zagrożenia;
 • wietrz pomieszczenie, w którym śpi maluch – dostęp do świeżego powietrza jest bardzo istotny;
 • nie narażaj dziecka na dym papierosowy, nie pal w ciąży;
 • układaj niemowlę do spania na brzuchu tylko w ciągu dnia, gdy możesz sprawować nad nim nadzór;
 • zapewnij dziecku odpowiedni materac – powinien być odpowiednio twardy a poduszka niezbyt miękka, by głowa malca się nie zapadała;
 • dbaj o drożność nosa malucha, gdy ma katar, regularnie go odciągaj;
 • staraj się nie dopuszczać do „zanoszenia się” niemowlęcia;
 • głaszcz, całuj, kołysz swoje maleństwo – badania wykazały, że tego typu bodźce zmniejszają ryzyko powstania bezdechów.

Na rynku dostępne są tzw. monitory oddechu. Są to urządzenia, które wkłada się do łóżeczka malucha. Alarmują one, wydając dźwięk, że dziecko przestaje oddychać. Warto zakupić tego typu urządzenie dziecku, które znajduje się w grupie wysokiego ryzyka, a więc głównie wcześniakom i niemowlętom z niską masą urodzeniową.

Co zrobić, gdy dziecko straci oddech?

– W sytuacji, gdy maluch nie oddycha, podstawową zasadą jest zachowanie spokoju i nie wpadanie w panikę – mówi dr Anna Czajka Bełz z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. – Dobrym sposobem jest dmuchnięcie dziecku w twarz. To powinno przywrócić mu oddech. W sytuacji, gdy dziecko w czasie snu przestało oddychać, połaskocz go delikatnie po policzku, stopach. Jeśli to nie pomoże, podnieś dziecko i gwałtownie zmień mu pozycję. W przypadku, gdy dziecko nadal nie odzyskuje oddechu, odwróć je główką w dół i poklepuj po plecach. Upewnij się, że drogi oddechowe są drożne. Jeśli dziecko nadal nie oddycha, przystąp do sztucznego oddychania metodą usta – usta i wezwij pogotowie.

Resuscytacja, czyli jak wykonać sztuczne oddychanie

Wykonanie sztucznego oddychania metodą usta-usta u niemowlęcia, różni się nieco od tego, które przeprowadzamy u dorosłych. Jak przeprowadzić je prawidłowo mówi dr Anna Czajka Bełz:

 • ułóż niemowlę na plecach i sprawdź, czy w buzi lub nosie dziecka nie ma ciał obcych;
 • obejmij ustami usta oraz nos niemowlęcia i wykonaj 5 wdechów ratowniczych, jednocześnie szukaj oznak krążenia (oddechu, kaszlu, odruchów).

Jeśli niemowlę nadal nie reaguje, przystąp niezwłocznie do kolejnych czynności ratunkowych:

 • rozpocznij uciskanie klatki piersiowej w połączeniu ze sztucznym oddychaniem w stosunku 15 uciśnięć/2 wdechy;
 • klatkę piersiową uciskaj opuszkami dwóch palców w dolnej połowie mostka, obniżając mostek o około 1/3 głębokości klatki piersiowej;
 • kontynuuj te czynności aż do przyjazdu karetki lub do momentu zauważenia odruchów dziecka i przywrócenia oddechu.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz