Strona główna Małe dziecko Zdrowie małego dziecka Czy Twoje dziecko ma atopowe zapalenie skóry (AZS)?

Czy Twoje dziecko ma atopowe zapalenie skóry (AZS)?

Czy Twoje dziecka ma atopowe zapalenie skóry (AZS)?

Atopowe zapalenie skóry występuje już u co piątego dziecka. Ze względu na ten fakt, przez złośliwych bywa nazywana „modną” chorobą. To krzywdzące określenie, ponieważ AZS jest jednym z najbardziej przykrych i uciążliwych dla dziecka schorzeń. Jak można rozpoznać atopowe zapalenie skóry i w jaki sposób walczy z nim współczesna medycyna?

Czasem nazywane jest świerzbiączką, pokrzywką albo egzemą, choć prawidłowa nazwa to atopowe zapalenie skóry (AZS). Jej przyczyny nie są jeszcze dokładnie znane, ale lekarze podkreślają, że AZS wywoływane jest prawdopodobnie przez czynniki środowiskowe (w tym alergeny) oraz genetyczne.

Jak rozpoznać AZS u dziecka?

Atopowe zapalenie skóry występuje najczęściej w trzech okresach życia i w każdym objawia się nieco inaczej:

1. Okres niemowlęcy i wczesnodziecięcy (objawy pojawiają się między 6 miesiącem życia a drugim rokiem).

2. Etap między 3 a 12 rokiem życia.

3. Wiek młodzieńczy.

O objawy mogące wskazywać na to, że dziecko choruje na AZS, zapytaliśmy specjalistę – dr Małgorzatę Maj, lekarza rodzinnego z polskiej przychodni Green Surgery w Londynie.

Zmiany skórne mają charakter rumieniowych z towarzyszącymi grudkami, przeczosami i strupami wywołanych nasilonym świądem i następowym drapaniem. Typowa lokalizacja zmian to skóra twarzy, okolice dużych stawów oraz dłonie i stopy, ale konkretna lokalizacja w dużej mierze zależy też od okresu życia dziecka. I tak, u małych dzieci zmiany możemy zauważyć głównie na policzkach i skórze głowy. Nieco starsze dzieci muszą męczyć się ze zmianami skórnymi w zgięciach łokci i kolan a także na grzbietach kończyn. W przypadku nastolatków czy ludzi dorosłych mówimy już o dużych obszarach ciała – wyjaśnia nasz ekspert.

Diagnostyka egzemy, czyli kiedy wizyta u dermatologa jest konieczna?

W przypadku, gdy zauważamy, że na skórze dziecka pojawiają się charakterystyczne, czerwone krostki i plamy, a sam maluch zaczyna się uporczywie drapać, koniecznością jest wybranie się do dermatologa. Zwiększenie prawdopodobieństwa, że diagnozą będzie właśnie AZS następuje, gdy poza wypryskami stwierdza się u malca:

  • nasilenie się objawów w przypadku wprowadzenia niektórych pokarmów (w tym mleka)
  • suchość skóry
  • obciążenie genetyczne (u rodziców lub rodzeństwa stwierdzono AZS)
  • nietolerancję wełny
  • pozytywny wynik testów punktowych (u dzieci powyżej 4 roku życia).

Czy atopowe zapalenie skóry można wyleczyć?

Pytaniem, które często słyszą lekarze od rodziców dzieci z AZS jest to, czy chorobę tę można wyleczyć.

– Niestety, jest to choroba trwająca całe życie z krótszymi lub dłuższymi okresami remisji (okresami bezobjawowymi). U części pacjentów dołącza się astma oskrzelowa. Istnieją na szczęście metody skutecznego łagodzenia objawów AZS, jednak nie można ukrywać, że olbrzymie znaczenie ma tutaj konsekwencja rodziców w codziennych czynnościach pielęgnacyjnych i przestrzeganiu zaleceń lekarza – wyjaśnia dr Małgorzata Maj, lekarz rodzinny z polskiej przychodni Green Surgery w Londynie.

Jak łagodzić objawy AZS?

Łagodzenie objawów AZS wymaga dużego poświęcenia zarówno ze strony rodziców, jak i dziecka. Jeżeli potwierdzone zostaną alergie pokarmowe, z diety dziecka muszą zniknąć alergeny. Niestety, w wielu przypadkach oznacza to zrezygnowanie z olbrzymiej ilości składników.

Dla złagodzenia świądu – najbardziej uporczywego objawu choroby oraz poprawy kondycji skóry dziecka, konieczna jest właściwa pielęgnacja. Atopowa skóra wymaga nawilżania emolientami w postaci płynów do kąpieli, balsamów i kremów. Dziecko musi kąpać się codziennie (około 15 minut) w wodzie z dodatkiem takiego właśnie płynu, dodatkowo odzież, którą nosi malec, również musi spełniać określone kryteria. Uściślając, musi być ona przewiewna, lekka i z małą ilością składników barwiących, dodatkowo powinna być prana w hipoalergicznych płynach.

Pomoc z apteki – emolienty i leki przeciwhistaminowe

Niestety, w wielu przypadkach niemożliwe jest „przetrwanie” bez odpowiednich leków. W zaawansowanym stadium AZS swąd jest tak dokuczliwy, że dziecko nie jest w stanie beztrosko funkcjonować. Wówczas lekarz decyduje o wprowadzenia leków przeciwhistaminowych, w przypadku dużych zmian skórnych – konieczne jest smarowanie skóry maścią sterydową.

Czasem na skutek drapania się dziecka dochodzi do zakażenia bakteryjnego skóry, wtedy konieczne jest wprowadzenie leku na bazie antybiotyku.

KOMENTARZE: 3

  1. Atopowe zapalenie skóry nie da sie wyleczyc ale można w taki sposób działaś aby utrzymać objawy na jak najmniejszym poziomie. Choroba ta przebiega z okresami zaostrzeń i remisji- w skrócie raz lepiej raz gorzej. I chodzi właśnie o to aby ten stan remisji jak najbardziej wydłużyć. Konieczne do tego jest kompleksowe działanoie na wielu płaszczyznach. Odpowiednia dieta, unikanie alergenów, odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka itp. Skórę powinno sie odpowiednio nawilżać(tzw emolientami np kosmetyki Latopic, oilatum itp)) aby unikać jej wysuszenia. Warto zadbać o odpowiednią dietę- zdrową z pokaźną warzyw i owoców oraz ryb(kwasy omega3). Warto też stosować probiotyki które wspomagają walke z azs. Najlepiej wybierąć takie które są specjalnie przeznaczone właśnie dla osób z azs i alergią np Latopic.

  2. Dzieci z AZS wymagają na pewno większej uwagi, syn mojej koleżanki to ma. Walczą z tym od kilku dobrych lat, skuteczniej bądz mniej. Zawsze się z nią dziele artykułami o tej chorobie. Ostatnio też czytałam o akcji La Roche-Posay . Na stronie http://dzieliszsiedzielimysie.pl można zapoznać się ze szczegółami. A akcja prosta i przyjemna, każdy kto chce wziąć w niej udział powinien zrobić sobie selfie z produktem tej marki i wrzucić na ich stronę. Za każde 1000 zdjęć jedno dziecko wyjedzie do francji na kuracje termalną. Dla mnie warto, dlatego i Was zachęcam :)

  3. Odpowiednie emolienty są podstawą właściwego postępownaia w przypadku atopowego zapalenia skóry. Osobiście mam dobre zdanie o kostetykach z serii Latopic(krem do twarzy i ciała oraz emulsja do kąpieli). Emolienty są podstawową bronią w przypadkach atopowego zapalenia skóry. Stosując je odpowiednio czesto i oczywiście regularnie można utzymać nasilenie objawów azs na niskim poziomie

Dodaj komentarz