Strona główna Ciąża Amniopunkcja – kiedy badania inwazyjne w ciąży są konieczne?

Amniopunkcja – kiedy badania inwazyjne w ciąży są konieczne?

0 103
Amniopunkcja – kiedy badania inwazyjne w ciąży są konieczne?

Amniopunkcja? Badania inwazyjne? Już same te terminy wzbudzają u ciężarnych lęk. Z jednej strony chodzi przecież o potwierdzenie lub wykluczenie wad rozwojowych u dziecka, z drugiej – zabieg ten kojarzony jest z dużym ryzykiem poronienia. Jednak zamiast się denerwować, lepiej zapoznaj się z jak największą ilością informacji na ten temat i poznaj opinię eksperta.

Czym jest amniopunkcja?

Amniopunkcja jest jednym z zabiegów, które określane są jako inwazyjne. Innymi słowy, ich wykonanie wiąże się z pewnym ryzykiem uszkodzenia dziecka lub nawet poronienia.

Dzięki amniopunkcji wyklucza się lub potwierdza (prawie ze 100% pewnością) istnienie wady genetycznej u dziecka. Badanie wykonuje się zwykle między 13 a 15 tygodniem ciąży. Polega ono na pobraniu próbki płynu owodniowego – czyli tego, w którym pływa dziecko.

Amniopunkcja jest ryzykowna – jak dalece?

Każda przyszła mama pragnie wiedzieć, czy jej dziecko będzie zdrowe czy też nie. Jednak niektóre ciężarne nie decydują się na wykonanie amniopunkcji ze strachu przed komplikacjami zabiegu. Warto zatem dokładnie wyjaśnić skalę ryzyka i prawdopodobieństwa wystąpienia nieprawidłowości po amniopunkcji.

– Przede wszystkim należy podkreślić, że każde działanie medyczne jest obarczone pewnym ryzykiem i możliwością powikłań. Zwłaszcza w tak delikatnej materii jak ciąża. Mimo najlepszych specjalistów jest obarczone 0,5 % ryzykiem poronienia. Ryzyko jest oczywiście takie samo niezależnie od tego, czy dziecko jest zdrowe, czy też nie. Możemy sobie zatem teoretycznie wyobrazić utratę zupełnie zdrowego dziecka na skutek amniopunkcji. Weźmy jednak pod uwagę fakt, że jest to tylko 0,5%. To naprawdę mało. Inne powikłanie (ale zdarzające się bardzo rzadko) to zakażenie – wszak mówimy o ingerencji chirurgicznej. Istnieje też możliwość krwawienia do wód płodowych  lub zranienia dziecka. Ale naprawdę są to bardzo sporadyczne przypadki – wyjaśnia dr Magdalena Malinowska z Kliniki Krakowskiej w Krakowie.

By wykluczyć wady genetyczne płodu – wskazania do zabiegu

Wskazaniem do amniopunkcji jest najczęściej niepokojący wynik badań prenatalnych nieinwazyjnych.

– W ciąży wykonuje się badania USG z określeniem pewnych parametrów, między innymi tak zwanej grubości fałdu karkowego. Tak naprawdę to nie jest fałd, tylko specjalna przestrzeń na karku dziecka. Jeżeli przekracza normę, jest to już sygnał do tego, by rozważyć inne badania. Proponuje się wówczas test – tak zwany podwójny i test potrójny. Na podstawie badań krwi i danych z aktualnego USG oznacza się ryzyko możliwości powstania pewnych wad wrodzonych. Jeżeli parametry pokazują, że ryzyko (nie pewność!) wady jest wysokie – wtedy proponuje się pacjentce amniopunkcję. W ten sposób można całkowicie  wykluczyć  najczęstsze typy wad u dziecka. Pacjentka oczywiście nie musi godzić się na proponowany zabieg – wyjaśnia dr Magdalena Malinowska.

Nieprawidłowe wyniki badań nieinwazyjnych to jednak nie wszystkie wskazania do amniopunkcji. Mogą poddać się jej też przyszłe mamy, które:

  • mają więcej, niż 35 lat
  • urodziły już dziecko z wadą genetyczną lub wadą OUN
  • w których rodzinie występują wady genetyczne
  • są nosicielkami wady genetycznej.

Przebieg zabiegu amniopunkcji

Kobiety czekające na amniopunkcję nie powinny obawiać się procedury zabiegu. Jaki jest jego przebieg?

Na początku zabiegu (który zawsze wykonywany jest w warunkach aseptycznych), lekarz wybiera miejsce nakłucia brzucha najbardziej oddalone od płodu. Jest to możliwe dzięki temu, że zabieg wykonywany jest pod kontrolą ultrasonografu.

Kolejny krok to miejscowe znieczulenie skóry i jej odkażenie, po czym dochodzi do właściwego wprowadzenia igły i pobrania 15 mililitrów wód płodowych. Następnie igła jest usuwana, a na małą rankę na brzuchu nakładany jest opatrunek.

Cały zabieg trwa zaledwie kilka minut i jak twierdzi wiele pacjentek, jest zupełnie bezbolesny.

Wyniki amniopunkcji

Na wyniki amniopunkcji czeka się od jednego do trzech tygodni. Statystyki są tutaj bardzo korzystne. Z różnych źródeł wynika, że od 70% do ponad 90% wyników amniopunkcji mówi o braku wad genetycznych u dziecka.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz